Plecak taktyczny – jak wybrać odpowiedni model?

Plecak taktyczny – jak wybrać odpowiedni model?

Plecaki taktyczne kojarzone są zwykle z militariami. Projektuje się je tak, aby odpowiadały zapotrzebowaniu osób związanych z wojskowością. Należy jednak pamiętać, że ze względu na swoje korzystne właściwości doskonale sprawdzają się też w wielu innych sytuacjach. Co warto wiedzieć o takich plecakach i jak wybrać dobry model dla siebie?

Plecak dopasowany do zapotrzebowania

Aby wybrane akcesorium okazało się korzystnym rozwiązaniem, musi zaspokajać indywidualne potrzeby używającej go osoby. Odpowiednio dobrany plecak taktyczny powinien być przede wszystkim dostosowany do sytuacji, w jakich będzie noszony. Należy to uwzględnić podczas wybierania jego pojemności i poszczególnych parametrów. W pierwszej kolejności warto zastanowić się, jak dużo ekwipunku powinien pomieścić.

Jak wybrać właściwą pojemność plecaka?

Wśród elementów ekwipunku taktycznego odnaleźć można plecaki o różnym litrażu. Osoby zastanawiające się, jak wybrać odpowiedni powinny wiedzieć, że modele o pojemności ok. 30 l dedykowane są zwykle wyprawom jednodniowym. Tego typu elementy mogą być noszone na co dzień jako plecaki miejskie lub sportowe. Doskonale sprawdzą się też w trakcie wędrówek i krótszych wycieczek. Można stosować je również podczas niektórych wypraw z jednym noclegiem.

Na dłuższe, 2- lub 3-dniowe wypady warto zaopatrzyć się w plecak o pojemności ok. 50 litrów. Takie akcesorium pozwoli pomieścić o wiele więcej przedmiotów. Osoby zabierające ze sobą karimaty, śpiwory i namioty lub hamaki powinny ponadto upewnić się, że do plecaka można bezpiecznie przymocować poszczególne rzeczy. Odpowiada za to system linek, pasków i zaczepów. Wiele firm oferuje opracowane przez siebie, autorskie systemy, które dostosowane są do potrzeb osób korzystających z takiego sprzętu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Duże plecaki, jakość i funkcjonalność

Podczas kilkudniowych wypraw można decydować się na plecaki o pojemności 60-70 litrów. Możliwe jest też odnalezienie jeszcze większych modeli. Należy jednak pamiętać o tym, aby zapakowany ekwipunek nie był zbyt ciężki dla noszącej go osoby. Kupując plecak taktyczny powinno się zwrócić uwagę na jego jakość. Ważny jest zarówno rodzaj i gatunek zastosowanych materiałów, jak i staranność wykonania. W przypadku modeli, które mają mierzyć się z cięższym ładunkiem warto dokładnie przyjrzeć się szwom. Powinny być solidne, żeby wytrzymały znaczne obciążenie. Funkcjonalny plecak powinien być ponadto zaopatrzony w odpowiednią ilość kieszeni z łatwym dostępem. Model dopasowany do zapotrzebowania będzie dobrym wyborem.

 

Previous post O czym pamiętać podczas kupowania odzieży wojskowej?
Next post Niezawodne ubrania marki Helikon